КАФЕДРА ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ І СПОРТУ

Кафедра фізичного виховання і спорту заснована у 1930 році, спочатку, як кафедра “Військової та фізичної підготовки”, відповідно до своєї назви займалася як фізичною, так і військовою підготовкою молоді.

В цей час поряд з традиційними видами спорту: гімнастикою, легкою атлетикою, футболом, культивувались прикладні види спорту, такі як стрільба кульова, мото- та радіоспорт, підготовка медсестер. Після Великої вітчизняної війни країна почала виходити на міжнародні спортивні арени, змінилися вимоги до кафедри, потрібно було розвивати спорт, готувати спортсменів високого класу. У зв’язку з цим, в 1946 році фізичне виховання відокремлюється в самостійні кафедри, перед якими ставляться завдання: розвиток масової фізичної культури, виховання спортсменів високого класу, розвиток Олімпійських видів спорту.

Для виконання цього завдання потрібні були фахівці в галузі фізичного виховання, тому першим завданням було – залучення фахівців до роботи на кафедрі та покращення матеріальної бази.

Першим завідувачем оновленої кафедри стала Г.С.Михайліченко (1948-1985 рр.). В цей період до роботи на кафедру були залучені: заслужений тренер УРСР О.В.Філімович та Г.С.Міхновський, тренери вищої категорії: Ф.П.Семашко, Є.Т.Семенова та ін.

Клопітлива робота викладачів дає результати. Студентка Т.І.Кельдшева стає дворазовою чемпіонкою СРСР по кульовій стрільбі. Студент Г.П.Владиченко стає чемпіоном СРСР по вітрильному спорту (в майбутньому – доктор технічних наук, ректор Будівельного Інституту), студент М.В.Корхов – 2-разовим чемпіоном СРСР по 100-клітковим шашкам. Політику підбору кадрів та підготовки спортсменів вели всі завідувачі кафедри.

З 1957 по 1974 рік кафедру очолює О.О.Составкін. Він запрошує на роботу до кафедри майстрів спорту О.Л.Безкровного (пізніше – заслужений тренер СРСР), Г.В.Дербіш та інших, які продовжують розвивати традиції кафедри, поширюється спортивно-масова робота, з’являються нові чемпіони.

Студентка В.С.Сбитнева стає призером Всесвітньої Студентської спартакіади з метання спису, студент В.К.Симоненко – чемпіоном України, заслуженим майстром спорту з альпінізму (в майбутньому – голова Лічильної комісії Верховної Ради УРСР). Вихованці викладача О.Л.Безкровного здобувають славу інституту. Студенти В.Д.Дімов – у 1984р., М.А.Лучник, М.М.Зайченков – у 2000 р., стали чемпіонами Європи, а студент В.Антошечкін увійшов до Олімпійської збірної команди СРСР з греблі.

З приходом на завідування кафедрою фізичного виховання кандидата біологічних наук Ю.А.Перевощикова (1974-1983 рр.) поліпшилась науково-методична робота, була створена науково-дослідна лабораторія, підготовлена до захисту дисертація викладачем Г.В.Дербішем, опубліковано більш 20 статей з проблем фізичної культури, надруковано 12 методичних посібників. В цей час подальшого розвитку набуває спорт. До роботи на кафедру прийшли: срібний призер Олімпійських ігор О.І.Козакова (волейбол), члени збірної команди УРСР та СРСР Л.Б.Ісаєва (Зайцева), Л.В.Залізко, майстри спорту В.В.Пляцько, М.І.Урсатій, В.Д.Пустовий. Почали розвиватися види боротьби: класична, вільна, дзю-до, самбо. Призерами УРСР та СРСР стали Л.Наканія (дзю-до), А.Саакян, Н.Бевза (вільна боротьба), Г.Коренєв (класична боротьба). Кандидатом до збірної Олімпійської команди СРСР став студент ПЦБ Б.Мархулія.

З 1984 по 1987 рік кафедру очолює В.Ю.Бувалий. Жіноча команда інституту з баскетболу, яку він тренував, ставала двічі призером Спартакіади вузів УРСР та СРСР, а три гравці увійшли до збірної команди України.

У 1988 році кафедру прийняла Почесний майстер спорту, призер республіканських та всесоюзних змагань, доцент Л.А.Нечитайло. Енергійний, вимогливий та відповідальний адміністратор Л.А.Нечитайло доклала багато зусиль для покращення навчального процесу, поширення матеріальної бази академії, виховання спортсменів та комплектування складу викладачів кафедри, до якої були прийняті: майстер спорту міжнародного класу (мсмк) В.Є.Цапкаленко – чемпіонка Європи з легкої атлетики, мсмк А.І.Борденюк – чемпіонка Європи з самбо, майстри спорту (мс): В.Л.Бортовський, О.В.Парвадова, В.І.Бошняк, П.О.Наконечний.

З приходом цих спеціалістів значно зросла майстерність спортсменів ОДАБА. Ціла плеяда регбістів приймала участь в світових чемпіонатах серед юніорів (в Чилі, Франції, Італії): мс А.Зибало, мс В.Шевченко, кмс Д.Дідінчук, М.Колмацуй, К.Алексєєв, В.Гуленко, Ю.Луфаренко. Студент В.Тодоров став чемпіоном світу з тайського боксу, П.Наконечний та В.Мигалатьєв – призерами чемпіонату світу з тайського боксу, Т.Басонова та А.Мартинов (мс з легкої атлетики) – володарями Кубку України. В збірні України входили майстри спорту, баскетболісти: В.Кравцов, А.Корочкін, А.Панасюк, В.Рожкова, А.Сиромятнікова, борець – В.Пак, шахісти – В.Макаров та О.Бердюгіна.

Г.Ф.Жиров

Завідувач кафедри майстер спорту

З 2008 року кафедру очолює майстер спорту з регбі, тренер вищої кваліфікації з регбі Г.Ф.Жиров. Геннадій Федорович гідно продовжує добрі починання своїх попередників, сумлінною працею активно вносить в життя кафедри нове, впроваджує найновіші наукові методи фізичного виховання студентської молоді. Завдяки цьому значно покращується навчальний процес та постійно збільшується кількість студентів ОДАБА – переможців різних видів змагань серед ВНЗів області та України. У Спартакіаді ООУФВС приймає участь в середньому 725 студентів академії з 24 видів спорту. На протязі 2008-2009 навчального року ОДАБА зайняла ІV місце серед 20-ти ВНЗів міста Одеси. Успішно виступили студенти таких видів спорту як шахи – І місце, баскетбол (дівчата) – І місце, вільна боротьба, гандбол, фехтування, футзал, регбі, легка атлетика, футбол – завоювали другі місця, настільний теніс, греко-римська боротьба, волейбол – зайняли треті місця. Ведучі спортсмени ОДАБА успішно виступили в міжнародних змаганнях: М.Василіогло – з тайського боксу, А.Костніков, М.Мальченко – з карате, Ю.Мусієнко – з бадмінтону, П.Ілюхін, В.Шевченко – з боксу, К.Богомягкова – зі спортивного орієнтування, С.Бойчук – з греблі, Т.Біловол – з легкої атлетики, Н.Гранюк – з плавання, Р.Прокопенко, Д.Причина, М.Лещинська – з фехтування, І.Чуприна та Є.Чуприна – з гандболу.

Збірні команди ОДАБА з різних видів спорту успішно виступали в Універсіадах України 2005, 2007, 2009 років. Великих спортивних перемог досягли: з легкої атлетики – мсмк К.Карсак – учасниця Олімпійських ігор в Китаї, в 2008 році – призер світової Універсіади, мс П.Карсак – чемпіон Універсіади України, мс А.Юза, мс О.Коваленко – чемпіони Універсіади України з тхеквондо, мс С.Радулов, А.Желясков, Ф.Карастан – члени збірної України з вільної боротьби, мс І.Чуприна та Є.Чуприна – члени збірної України з гандболу. Мс С.Бойчук – член збірної України з греблі, мс А.Костніков, мс Є.Швець – члени збірної області з карате. Збірна команда ОДАБА з Регбі-15 – чемпіон України 2009 року в І лізі.

Другого дихання набрала спортивна робота з приходом до кафедри викладача Г.Ф.Жирова. Його команда по регбі стала срібним призером України, а студенти Ю.Підганяк, А.Зибало увійшли до національної збірної команди України. Студенти В.Шевченко, Д.Дідинчук, М.Колмацуй приймали участь у складі збірної команди України (юніори) у першості Всесвіту з регбі.

Академія пишається своїми студентами: Тимошиновим Б. (бокс) – чемпіон Студентської спартакіади України; Тодоровим В. (кейк боксинг) – чемпіон світу; Мигалатьєвим В. (кейк боксинг) – срібний призер чемпіонату світу; Наконечним П. (кейк боксинг) – срібний призер чемпіонату світу; Мартиновим А. (легка атлетика) – володар кубка України; Насоновою Т. (легка атлетика) – володар кубка України; Петровим М. (легка атлетика) – срібний призер чемпіонату України; Бонарем А. (тхайквандо) – срібний призер Європи. Майстрами спорту, членами збірної команди України: Корочкіним А., Панасюком (баскетбол), Макаровим В. (шахмати), Паком В. (греко-римська боротьба), Єрьоменко Е. (футзал) та ін.

Спартакіада ОДАБА серед факультетів та інститутів проводиться з 12 видів спорту та серед першокурсників – з 5 видів спорту, де залучено близько 70% студентів денної форми навчання. Успішно працюють групи альпіністів і плавців ОДАБА. Вийшли в лідери студентського спорту Одеси в 2010 році легкоатлети, регбісти, фехтувальники, борці вільного стилю. Не поступаються своїми позиціями баскетболістки, каратисти, шахісти, футзалісти.

Нагородження ректором В.С.Дорофєєвим збірної волейбольної команди ОДАБА кубком мера м.Одеси

З 2008 року відновилось проведення Спартакіади гуртожитків ОДАБА. Систематично проводяться матчеві зустрічі з шахів зі збірною командою журналістів Одеси за Кубок ректора ОДАБА. З 2009 року почали проводитися матчеві зустрічі за Кубок ректора ОДАБА з наступних видів спорту: волейбол, баскетбол, легка атлетика, футзал, фехтування, регбі-7.

Колектив кафедри фізичного виховання і спорту

Завідувач кафедри постійно піклується про створення сприятливих умов для проведення навчального та тренувального процесу і повсякденної творчої праці викладачів, вимогливо ставиться до ремонту в спортивних залах академії, інших приміщеннях кафедри, до придбання спортивного обладнання та інвентарю. У квітні 2010 року на кафедрі був створений методичний кабінет, оснащений комп’ютером та відповідною літературою. Тут викладачі можуть творчо працювати над методичними посібниками, доповідями, удосконаленням навчального процесу та ін.

На кафедрі працюють 2 доценти, 1 майстер спорту міжнародного класу, 9 майстрів спорту, 2 тренери вищої кваліфікації. До складу кафедри входять: мсмк В.Є.Цапкаленко, мс В.Л.Бартовський, О.В.Парвадова, більше 30-ти років працюють на кафедрі Р.Д.Ляшенко, Г.В.Дербіш.

Співробітники кафедри систематично проводять профорієнтаційну роботу серед абітурієнтів в різних регіонах України. Проводиться робота по виготовленню наочної агітації (спортивних стендів факультетів, вітальних плакатів переможцям змагань та ін.). Також кафедра організовує і проводить спортивно-оздоровчу роботу разом з профсоюзними організаціями ОДАБА. Постійно функці онують заняття для викладачів академії з шейпінгу, баскетболу, волейболу та футзалу. Атмосфера дружби, взаєморозуміння, взаємодопомоги, висока творча професійна діяльність завжди присутні на кафедрі фізичного виховання і спорту.

В академії працює 24 групи спортивного вдосконалення, в яких займається більше 500 студентів. Щорічно проводиться спартакіада академії з 14-ти видів спорту, спартакіада перших курсів. Фізична культура та спорт завжди посідали гідне місце у житті академії.